Take a fresh look at your lifestyle.

Elektroterapi

0

Elektroterapi fizik tedavi ve rehabilitasyonda önemi ve tedavi sahası oldukça geniştir.

Elektroterapi fizyoterapinin bir parçası olmaya başladığı dönemden itibaren gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir.

Modern Elektroterapi

Elektrik akımlarının yüz farklı formu mevcuttur.

Biz elektrik akımlarının pozitif ve negatif kutupları arasında belli bir yoğunlukta ve hızda hareket eden zaman faktörünün de bu duruma etki ettiği bir bütün olarak elektroterapi de kullanıldığını biliyoruz.

Bu nedenle esas olan tedavi için hangisinin uygun olacağıdır.

Bu formun seçiminede tedavi başarısı,tolere edebilme ve yan etkilerinin olabildiğince az olması ile karar verilir.

Son yıllarda kullandığımız modalitelerin temel prensipleri yaklaşık altmış yıldır aynı kalmakla birlikte uygulama biçimleri değişmiştir. Modern elektroterapi “kanıta dayalı” prensibini benimsemiştir.

Doğru yerde,doğru zamanda ve doğru nedenle kullanım önem kazanmıştır.Bu da klinik karar verme yetkinliğinin geliştirilmesine dayandırılmıştır.

Elektroterapinin tanımı geniş bir alanı kapsar ancak ultrason, lazer gibi elektrik akımı olmayan modaliteleri de içine alıp almadığı bazı otoritelerce tartışılmaktadır.

Fakat bu elektrik akımı olmayan tedavi yöntemlerinin son yıllarda “elektroterapi modalitesi” olarak kullanıldığı görülmektedir.

Elektroterapi Tarihçesi

İnsanlık tarihi boyunca her zaman ağrılara çare aramıştır.

Öncelikle ellerini ağrılı bölgeye koyarak bu yetmediğinde ise soğuk/sıcak su uygulamaları yaparak ağrıyı azaltmaya çalışmışlardır.

Tarihte tedavinin yolculuğuna baktığımızda elektrikle tedavinin her zaman tedavide önemli bir yeri olduğunu görürüz.Mısır,Yunan ve Romalılarda elektrik uygulamaları olduğunu biliyoruz.

Elektroterapinin tarihi modern fiziğin buluşları ile yakından ilgilidir.

Faraday’ın manyetik alan patentleri elektrik üretimi için kullanılmıştır ve tıp alanında kullanılan aletlerin gelişmesine katkı sağlamıştır.

Öncelikle ağrı elektrik akımları ile tedavi edilmiştir.

İlk kullanılan akımlar Galvanik akımlardır. Yaralanmış dokunun etrafına ve ağrıya neden olan merkeze akım verilmiştir. Bu yeni tedaviyi uygulamak için son yüzyılın başlarında birçok termal kaplıca merkezi açılmıştır.

Bu tedavilerin hastaları motive ettiği bildirilmiştir.

Ancak yanık, kardiyak arrest (kalp durması), konvülzüyon (havale), depresyonda artış gibi yan etkilerinin olduğu da ortaya çıkmıştır.

Bu durum aynı akımın neden değişik etkileri olduğu ve herkesin ağrı eşiğinin farklılığı ile ilgili soruları akla getirmişir.

Bu cevaplar için uzun beklemeye gerek kalmadan 1965 yılında Melzak ve Wall “kapı kontrol teorisi” ni geliştirmişlerdir.

Daha detaylı tarihçesine buradan bakabilirsiniz

kalem elektrot

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası