Take a fresh look at your lifestyle.

Ergoterapi Uzmanı (Occupational Terapist) Nedir? Maaşı Ne Kadar?

0

 

Ergo Terapist ya da İş-Uğraşı Terapisti (Occupational Terapistler-OT) nedir? Ne iş yapar?Rehabilitasyonda yeri nedir?

Ergoterapistin kim olduğu anlamak için öncelikle Ergoterapi nedir? Bu başlığı anlamak lazım.

Ergoterapi: Kısaca bireyin günlük yaşamında, sosyal ve iş hayatındaki aktivitelerinde daha sağlıklı ve anlamlı faaliyet gösterebilmesini hedefleyen bir sağlık meslek alanıdır. Daha detaylı bir incele için Üsküdar Üniversitesi – Ergoterapi  başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Ergoterapist ya da İş-Uğraşı Terapisti (Occupational Terapistler-OT):

İş-Uğraşı Terapisti kişilerin günlük yaşam ve iş ortamlarındaki iş görme kabiliyetlerini arttırma konusunda destek sağlarlar. Zihinsel, fiziksel, gelişimsel ya da duygusal olarak engelleyici durumları olan bireylerle çalışırlar.

Aynı zamanda bu kişilerin gelişmelerine, iyileşmelerine, gündelik yaşam ya da çalışma becerilerini korumalarına yardımcı olurlar. İş-Uğraşı terapistleri hastalarına yalnızca temel motor işlevlerini ve mantık muhakeme becerilerini geliştirme konusunda değil, aynı zamanda kalıcı işlev kayıplarının tedavisinde de yardımcı olurlar.

İş-Uğraşı Terapisti (Occupational Terapistler-OT) uzmanlık alanları aşağıdaki maddeleri kapsamaktadır;

 • Gündelik yaşamdaki faaliyetlerle ilgili olarak hastaların eğitimi ve çalıştırılmaları.
 • Harici ortezlerin geliştirilmesi ve imalatı.
 • Adaptif ekipmanlara dair eğitimler, öneriler ve doğru ekipmanın seçiminde destek.
 • Hastanın işlevsel, bilişsel ya da algısal beceri için tedaviye yönelik (teröpatik) faaliyetler.
 • Fziksel engelli hasta için çevreye uyum konusunda konsültasyon(Birden fazla uzmanın değerlendirme yapıp tanı koyması).
 •  

İş-Uğraşı Terapistleri(OT) aynı zamanda hastaların karar verme, soyut akıl yürütme, problem çözme ve algısal becerilerinin yanı sıra hafıza, sıralandırma ve koordinasyon becerilerini de geliştirmek için bilgisayar programları kullanırlar. Tüm bu becerileri hastaya bağımsız bir yaşam sürdürmek adına yaparlar. OT’ler, iş ortamında işlev görme becerilerini yitirmiş bireyleri tedavi ederler. Hastanın iş ortamını değerlendirir, işsel faaliyetleri planlar ve hastanın gelişimini takip eder, değerlendirir. İş-Uğraşı terapi hasta ve işvereni ile de birlikte çalışarak hastanın daha başarılı çalışabilmesini sağlamak için iş ortamında düzenlemeler yapılmasını sağlayabilir.

İş-Uğraşı Terapisti (Occupational Terapistler-OT) belli bir yaş grubu veya belli bir engelli grubuyla özel olarak çalışabilir. Örneğin okullarda çocukların becerilerini değerlendirebilir tedavi önerir ve uygular. Aynı iş yerinde olduğu gibi okulda da ekipmanlar üzerinde düzenlemeler öğrenciye uygun olacak şekilde ayarlamalar yapabilir.

İş-Uğraşı Terapisti (Occupational Terapistler-OT) Çalışma Alanları

 • Akut hastanelerde
 • Rehabilitasyon merkezlerinde
 • Ortopedi ile ilgili birimlerde
 • Bazı sağlık uzmanlarının muayenehaneleri
 • Kamu ve özel eğitim hizmetleri ve hemşirelik bakım hizmetleri sunan işletmeler
 • Evde sağlık hizmeti veren firmalar
 • Ayakta tedavi veren sağlık merkezleri
 • Doktor muayenehaneleri
 • Yaşlılara özel halk sağlığı merkezleri ve resmi kurumlar

Ergoterapist(İş uğraşı terapisti) Maaşı Ne Kadar?

Ergoterapist (İş Uğraşı Terapisti) Maaşı diğer FTR üyelerine kıyasla daha fazla farklılık içeriyor maaş konusunda çünkü henüz yeni bir meslek dalı sayılır ilk mezunları 2014 yılında çıkmıştır ve hâlâ tam anlamıyla bilinen keşfedilmiş bir meslek grubu değildir bu sebepten ötürü maaşı da bir o kadar değişkenlik gösteriyor. En düşük 2.700TL En yüksek 11.810TL alındığı bilinmekte Kariyer.net verilerine göre fakat kamu sektöründe 3.000TL5.000TL ortalamasında olduğu fikrine varmak daha mantıklı bir varsayımdır. Bu rakamlar özel sektörde ise 3.000TL-7.000TL arasında değişiklik göstermektedir. Burada da ergoterapist adayına dolgun bir maaş için düşen görev yeterince donanımlı olması, hasta memnuyeti sağlaması, kaliteli hasta ve sağlık çalışanı portföyü biriktirmesidir. Talep gören kaliteli bir isim, bir nevi markalaşmalıdır.

İş-Uğraşı Terapisti (Occupational Terapistler-OT) Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İş-Uğraşı Terapisti (Occupational Terapistler-OT) Olabilmek için öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon mezunu yani fizyoterapist olmak ardından ergoterapi üzerine yüksek lisans yapmak gerekiyordu fakat ergoterapinin geniş içeriği oluşu nedeni ile ergoterapiye ayrı bölüm açıldı ve fizik tedavi ve rehabilitasyon mezunu olma gerekliliği kaldırıldı.

Direkt olarak Ergoterapi bölümü bulunmaktadır. Bu dört yıllık lisans programından mezun olmak yeterlidir.

Bu bölümlerin taban puan, alım sıralaması, kontejanlarını önceki senelerde kaç öğrenci aldığını YOKATLAS üzerinden puan türünü SAY seçerek arama bölümüne ergoterapi yazarak takip edebilir kendinize bir program oluşturabilirsiniz.

Fizyoterapist olmak hakkında bilgi için fizyoterapist nedir? Yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası