Take a fresh look at your lifestyle.

Fizyoterapi Teknikeri (FTT) Ne iş yapar?Maaşı ne kadar?

0

Fizik tedavi asistanı ya da teknikeri,Fizyoterapiste fizyoterapi sürecinde destek olan teknik eğitim almış sağlık uzmanıdır.

Fizyoterapi teknikeri rehabilitasyon ekibinin önemli bir üyesidir.Fizyoterapist yazımızda bahsettiğimiz üzere fizyoterapist,fizyoterapi teknikerinin hasta yönetimiyle ilgili tüm davranışlarından doğrudan sorumludur.Fizyoterapi teknikeri,seçilen fizik tedavi müdahalelerini gerçekleştirebilir.Hastaya verilecek hizmetleri en güvenli,etkili ve verimli bir şekilde yürütebilmek için Fizyoterapi teknikerinin ne şekilde çalışacağını fiziyatrist belirleyebilir.

Fiziyatristlerin denetimi altında yürütülen bu tedavi süreçlerine aşağıdaki maddeler dahildir:

 • Tedaviye yönelik teröpatik(tedavi edici) alıştırmalar.
 • Tedaviye yönelik teröpatik(tedavi edici) masajlar.
 • Elektriksel uyarı,parafin banyoları,sıcak ve soğuk kompres,çekme ve ultrason gibi tedaviye yönelik yöntemler.
 • Hasta/bakıcı/aile eğitimi

Fizyoterapi Teknikeri aynı zamanda hastanın tedaviye verdiği yanıtları takip eder ve kayıt eder ve uygulanan her tedavinin sonuçlarını fizyoterapiste rapor eder.Birçok fizik tedavi modalitesini fizyoterapist/fiziyatrist sorumluluğu ve kontrolü altında tek başına kullanabilir.Egzersizler de fizyoterapiste yardımcı olabilir.Kamu sektöründe genelde aksi bir durum olmadığı sürece 8-5 çalışır.İş yükü bakımından diğer sağlık personellerine nazaran haftasonu tatili vardır ve nöbete kalma olayları yoktur.

A.B.D. Çalışma Bakanlığı İstatistik Bölümü verilerine göre FTT’lerin istihdamında “2008 ile 2018 yılları arasında yüzde 35’lik artış beklenmektedir ki bu da diğer tüm meslek gruplarının ortalamasından daha fazladır” Gerçektende yıllar geçtikçe istihdam artışı bariz olarak artmaktadır.Gün geçtikçe de bu alana ihtiyaç ve personel ihtiyacı günümüz şartları dolayısı ile artacaktır.

Çalışma alanları yine fizyoterapist ile çoğu zaman aynıdır.Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Fizyoterapi Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Fizyoterapi teknikeri maaşları özel sektörde fazlasıyla değişkenlik gösterebilir ama bu rakamların arasında uçurumlar yoktur,genelde 2600TL-3000TL arasında değişkenlik gösterebilir tabiki bu aralıktan fazla ya da az maaş veren kurumlarda denk gelme ihtimali illaki vardır ama genel anlamda özel sektörde fizyoterapi teknikeri maaşı bu şekildedir.Şimdi sabit olan kamu sektörü maaşlarını inceleyelim yine fizyoterapistlerde olduğu gibi fizyoterapi teknikeri maaşında da kıdeme(çalışma süresi) göre bir artış mevcuttur.Altta vereceğimiz listede kamu sektöründe verilen maaşları inceleyebilirsiniz.Tabi ki bu tablo 2020 yılı verileri fizik tedavi teknikeri maaşını yansıtmaktadır ilerleyen tarihlerde değişkenlik gösterebilir!

 • Bir yıl içerisinde olan yeni mesleğe başlayanlar;4.100-4.300TL
 • Beş yıl içerisinde olan fizik tedavi teknikerleri;4.150-4.350TL
 • On yıl içerisinde olan fizik tedavi teknikerleri;4.200-4.400TL
 • Onbeş yıl içerisinde olan fizik tedavi teknikerleri;4.500-4.700TL
 • Yirmi yıl içerisinde olan fizik tedavi teknikerleri;4.700-4.900TL
 • Yirmibeş yıl içerisinde olan fizik tedavi teknikerleri;4.750-4.950TL
 • Otuz yıl içerisinde olan fizik tedavi teknikerleri;4.800-5.000TL

Fizyoterapi Teknikeri Olmak İçin;

Önlisans TYT puan türü ile öğrenci alan Fizyoterapi Bölümünden başarı ile mezun olmak yeterlidir. Birçok fizyoterapi bölümü bulunan meslek yüksek okulu mevcuttur.Güncel taban puanları ve kontejan bilgileri için YOKATLAS(Tıkla) arama kısmına fizyoterapi yazarak destek alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası