Take a fresh look at your lifestyle.

Fizik Tedavi Klinik Uygulamar

0

Fizik Tedavi Klinik Uygulamar; Fizik tedavi/fizyoterapi kliniği çalışanları klinik süreçte çeşitli Fizyoterapi teknikleri ve prosedürleri uygulayarak hastanın durumunda değişiklik yapmak amacıyla çalışırlar.Fizyoterapist yazımızda bahsettiğimiz gibi fizyoterapistler hastanın başlangıç değerlendirmesini yaparlar.Fizyoterapi teknikeri ise yasalar tarafından verilen yetkiler ve etik kurallar çerçevesinde ve yeteneklerinin kapasitesinde yetkili olduğu alanı bilirler ve fizyoterapist tarafından istenilen özgül bilgileri toplamaya yardımcı olur.

Fizyoterapist ve tekniker işbirliği değerlendirme,prognoz,girşim ve sonucu içeren tüm hasta yönetimi evrelerinde yer alırlar.

Fizik tedavi hizmetinin verildiği ortamı ve bu ortamın düzeni dikkate almaksızın,takip eden sorumluluklar fizyoterapist tarafından yapılmalıdır.Bunlar;

  • Eğer mevcutsa hastanın sevk formunu yorumlama.
  • Başlangıç değerlendirmesi.
  • Başlangıç ya da tekrar değerlendirmelerini baz alan ve Fizyoterapi amaç ve sonuçlarını içeren tedavi planının hazırlanması ve düzenlenmesi.
  • Fizyoterapistin ne zaman kişisel olarak fizik tedavi müdahalelerini açıklaması gerektiği ve fizyoterapi teknikeri kullanılması konusunda uygun olup/olmama değerlendirmesini yapması.
  • Fizyoterapistler aynı zamanda güvenilir,etkili ve verimli hizmet veren yardımcısının en uygun kullanılması konusunda karar verebilme yetkisine sahiptir.

Fizyoterapi Klinik Uygulamar’da baz alınan kaynak;

Fizyoterapist Uygulama Rehberi ve Ortaya Çıkışı – Fizik Tedavi

Amerikan Fizyoterapist Derneği(APTA/AFD) 1997 yılında Fizyoterapist Uygulama Rehberi’nin ilk baskında fizyoterapistler için klinik yol göstericiyi piyasaya sürdü.Rehber’de APTA/AFD’ın kurucu ve üyelerinin beş yıllık ortak çalışmaları sunuldu.Rehber’e 1992 yılında başlanıldı ve 1995’te yönetici kurul tarafınca kabul edildi.1995-96 Yılları arasında ikiyüzün üzerinde eleştirmen tarafından gözden geçirildi ve 1997’de iki cilt olarak birleştirildi.İki APTA/AFD çalışma kolu,dört panel,proje danışma kurulu,yönetici gözetim komite kurulu ve altıyüzden fazla eleştirmen Rehber’in yaratılış ve oluşma sürecinde yer aldı.

Fizik tedavi

Peki Fizyoterapist Uygulama Rehberi Ne Amaçla Çıktı?

Aslında birçok amacı bulunan bu rehberin,en önemli üç maddesini sıralayalım;

  • Yalnızca fizyoterapi uygulayıcıları,eğitmenler ve öğrenciler için değil aynı zamanda yöneticiler,sağlık hizmetine yönelik politika üretenler,ödeme yapan üçüncü şahıslar ve diğer profesyonellere referans olmayı amaçlayan bir kaynak olmak.
  • Kabul edilmiş fizik tedavi uygulamalarını tanımlamak ve terminolojiyi standart hale getirmek.
  • Fizyoterapi uygulayıcılarına hizmet kalitesini geliştirmek,hasta memnuyetini arttırmak,sağlık bakım hizmetlerinin uygun kullanımını geliştirmek,hizmet koşullarında ki değişkenliği azaltmak ve etkinliği arttırmak,koruma ve sağlık açılımları ile maliyet düşürmeye teşvik etme konusunda yardım etmek.

Yıllar boyunca,Fizyoterapist Uygulama Rehberi APTA/AFD üyelerinin önerileri ve çalışma kanıtları temel alınarak gözden geçilerek düzenlendi.Sırasıyla 1999’da ve 2001’de Rehber’in ikinci baskısı yayınlandı ve şu anda Rehber’in interaktik CD’si arzu edilirse edinilebilir duruma getirildi.Fizyoterapist uygulama rehberi,yüze yakın fizyoterapistin ortak çalışması sonucu olarak,fizyoterapistlerin ve yardımcılarının profesyonel akademik hayatının ve günlük fizik tedavi pratiklerinin temel kaynağı olmaya devam ediyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası