Take a fresh look at your lifestyle.

Fizyoterapi Rehberi

Fizyoterapi Rehberi

Fizyoterapi rehberi. sizlere fizik tedavi rehabilitasyon alanında ücretsiz kaynak bilgi sağlamak amacıyla kurulmuş bir web sayfasıdır. Sayfamızda, sağlık sektöründe çok sıkça adını duyduğumuz fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına ait bilgileri bulacaksınız.

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi:

Fizyo: Doğadan gelen Terapi: Tedavi anlamında iki kelimenin birleşiminden oluşmuştur. Yani doğadan gelen tedavi.

Fizyoterapinin amacı ise fiziksel kısıtlamaları ortadan kaldırma, kaldırılmıyorsa en aza indirebilme ya da var olan potansiyeli arttırmaya yönelik insan vücudu üstünde araştırma ve çalışmalar yapan Tıp biliminin alt dalıdır. En temel amacı kaliteli ve bağımsız bir hayat sürdürebilmeyi hedefler. Bu bilim dalının iki ana çalışma sahası vardır; Sahada ve Akademik fakat ikisi de birbiri ile bağlantılıdır. Fizyoterapi Rehberi   Fizik Tedavi dalında birçok alanda çalışmalar yapabilir olduğunu derledi sadece sahada ve akademik ana başlığın alt dallarına indi, spor, turistik kaynak tesislerinde, İş ve uğraşı terapisi alanında, akademik araştırmalara  yardımcı ar-ge komitelerinde, eğitmen olarak, nefes terapisi ve daha birçok alan fizyoterapi bilim dalında eğitim almak ile ilgilidir.

Fizyoterapi Rehberi bu alanlara aşağıda değinmektedir.

Fizyoterapi Alanının Kökeni:

Teröpatik (tedavi edici) masaj,hidroterapi(su tedavisi) ve teröpatik egzersizler gibi günümüzde fizyoterapide kullanılan bazı tedavi ajanlarının antik çağlarda -M.Ö. 3000 yıllarında Çinliler tarafından ve M.Ö. 400 yıllarında Yunanlılar ve Romalılar tarafından – kullanıldığına inanmak zor olabilir. Fakat ne kadar inanması güç olsa da fizyoterapinin asılları bu kadar eskiye dayanmaktadır.  Araştırmacılar, tarih öncesi zamanlarda dahi fiziksel acıları dindirmek için sıklıkla Fizik Tedavi modaliteleri olarak sıcak, soğuk, su, egzersiz, masaj ve güneş ışığı uygulaması kullanıldığına dair kanıtlar bulmuşlardır. Fizyoterapi Rehberi bu bilgileri Drebeen-İrimia: Fizyoterapiye Giriş adlı kitaptan derlemiştir.

Antik Çin, Hindistan ve Yunan’da Fizyoterapi

Teröpatik egzersizlere ait metinler, Çin’deki Taoist rahiplerden gelmiştir ve kaynakları, M.Ö. 1000’den bir süre öncesidir.  Bu metinlerde, ağrı ve diğer belirtileri rahatlatabilen Cong Fu adı verilen bir egzersiz tipi açıklanmıştır. Cong Fu egzersizleri, vücuda pozisyon aldırma ve nefes alma rutinlerinden oluşmaktadır. Çok az hareket içermektedir ve modern egzersiz anlayışlarıyla ilişkili değildirler. Hindistan’da Antik Hindular da kronik romatizma(artrit)  tedavisi için egzersiz olarak vücuda belli pozisyon aldırma tipleri uygulamıştır. Fizyoterapi Rehberi içinde yer alan bu bilgiler gerçek kaynaklardan alınarak sizlerle paylaşılmaktadır.

Daha sonraları M.Ö 500 yıllarında antik Yunan’da Herodicus adlı bir Yunan hekimi, Ars Gymnastica veya Jimnastik Sanatı adlı detaylı bir egzersizler sistemi hakkında yazmıştır. Herodicus jimnastik egzersizleri kendi sağlık problemlerine yönelik olarak denemiştir. Febril durumları güreş, yürüme ve masaj olarak kullanarak tedavi edildiğine inanıyordu. Herodicus zamanında Yunanlılar güreş, uzun mesafe yürüme, halter kullanmak ya da bozuk yollarda atlar tarafından çekilen at arabalarında yolculuk gibi egzersizler yapıyordu.

M.Ö. 400 yıllarında tıbbın babası diye tasvir edilen Hipokrat egzersiz kullanımı ile kas güçlendirmenin değerinin farkına varmıştır. Hipokrat, zamanının hastalarına teröpatik egzersizler öneren ilk hekimiydi. çünkü inaktivite nedenli kas, ligament ve kemik atrofisi prensibini anlamıştır.Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tedavileri bakımından Hipokrat, ligament yırtıklarından ve çıkıklardan sonra sürtünmenin kullanımına ilişkin yazılar yazmıştır ve sindirimi iyileştirmek ve nezleleri rahatlatmak için abdominal yoğurma masajı ve göğüse elle vurularak yapılan masajı önermiştir. Fizyoterapi rehberi ve diğer kaynaklarda da görülebileceği üzere bu tedavi yöntemlerinin tarihi, kökeni oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Fizyoterapi Alanında Ne Tür Kişiler Çalışabilir(Fizyoterapi Rehberi):

  • Kişide empati yeteneği yüksel olmalı, fiziksel ve ruhsal dayanıklılığı olmalı.
  • Kendini mesleğe hazır hissetmeli ve Fizik Tedavi alanını sevmeli amaçlarını bilmeli.
  • Kişinin hasta gruplarını bilmeden ve sevmeden bu işe girmesi kendisini de hastaları da mağdur edebilir.
  • Gelişmeye ve yeniliklere açık olmalı.
  • Fizik tedavi alanı multidisipliner bir yaklaşım içerir yani sadece fizik tedavi eğitimi alan insanların değil birçok meslek grubunun(Fizyoterapi teknikeri, Fizyoterapist, İş Uğraşı Terapisti, İUT Teknikeri, Dil ve Konuşma Terapisti…) kordineli çalıştığı bir iş bölümüdür. Bu meslek gruplarını bilmeli ve hangisinde olmak istediğini bilmelidir.
  • Multidisipliner yaklaşıma açık olmalı ve ekip çalışmalarına yatkın olmalıdır.
  • Birinci madde de bahsettiğimiz gibi dayanıklılık isteyen bir meslek grubudur hem sahada hem akademik yönünde yorucu ama sevilen bir meslek alanı olduğunda bir o kadar da keyiflidir. Lütfen seçim yaparken sevdiğiniz alan olmasına dikkat edin.

Fizyoterapi Rehberi bu alanda çalışan meslek gruplarını, ne iş yaptıklarını, ne kadar kazandıklarını ve nasıl olabileceğini belirten yazılar derledi buradan ulaşabilirsiniz.

Modern Fizyoterapi Ajanları ve Egzersizleri

Modern Fizyoterapi içerisinde çok fazla tedavi ajanı ve rehabilitasyon programı içerir.

Moderin Fizik Tedavi içerisinde ısı ile etki gösteren mekanizmalar mevcuttur. Bunlar; Hotpack, Parafin, Girdap Banyoları, Infraruj, Ultraviyole ışınlar, Fluidotereapi, Kısa dalga diatermi, Mikrodalga Diatermi, Ultrason gibi ajanlardır bu ajanlarda alınmak istenen sonuca ısı yollarıyla ulaşılır. Fizyoterapi Rehberi içerisinde bu modalitelerin ana başlık ve detayları şeklinde makalaler mevcuttur.Bu makaleler içerisinde uygulamaların tanımını, hangi hastalıklarda uygulandığını ve nasıl uygulandığını bulabileceksiniz.

Fizyoterapi içerisinde yer alan bazı modaliteler de Non-termal yani ısı açığa çıkartmayan, ısı ile tedaviyi hedeflemeyen modalitelerdir. Bunlardan ise Laser, Biofeedback, Magnetoterapi, Mekanik Spinal Traksiyon olarak bahsedebiliriz. Bu modalitelerde daha çok mekanik ve fizyolojik etkilerden fayda sağlanır. Yine termal modalileterde olduğu gibi bu tedavi ajanlarının içeriğine Fizyoterapi Rehberi sitemizin anasayfasında menü kısmında bulunan tedavi modaliteleri başlığından ulaşabilirsiniz.

Ve Elektriğin vücuda etkilerinin keşfedilmesi ile bunu sağlığı korumaya,iyileştirmeye kullanan Fizik Tedavi modalitesi; Elektroterapi.

Elektroterapi içerisinde bulunan ajanlar ve akımlar; Düz akımlar,Faradik ve Sinüzodial akımlar, Diadinamik akımlar, Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS), Nöromusküler Elektriksel Stimülasyon, Enterferansiyel Akımlar, Fonksiyonel Elektrik Stimülasyonu, Rus Akımı, Mikro Akım, Yüksek Voltajlı Kesikli Galvanik Akım diyebiliriz. Bu Elektroterapi akımları ve ajanları için Fizyoterapi Rehberi içerisinde bulunan tedavi tedavi modalitelerinin alt başlığı Elektroterapi başlığı içerisinden ulaşabilirsiniz.

Tedavi ajanlarından bahsettikten sonra Rehabilitasyon sürecinde nefes egzersizleri, fiziksel egzersizler ve motor-hareket kabiliyet antremanları, manuel terapi uygulamaları, konuşma egzersizleri mevcuttur fakat yazımızda şu ana dek yazdığımız hiçbir modalite tek başına uygulanmaz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon süreci bir bütün olarak ele alınmalı, hastalık ve hastaya yönelik değerlendirmeler yapıldıktan sonra olabildiğince etkili modaliteleri kombine etmeli, tedavi ve rehabilitasyon sürecini en verimli şekilde değerlendirilmelidir. İyi tasarlanmış bir fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinin iyi sonuçlar getirmemesi imkansızdır. Hastayı tam anlamıyla sağlığa kavuşturması mümkün olmasa bile (bazı hastalıklarda) ilk haline göre mutlaka ilerleme kat edecektir.

Fizyoterapist Nedir? Başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası