Take a fresh look at your lifestyle.

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi Kelime Anlamı:

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi:

Fizyo:Doğadan gelen Terapi: Tedavi anlamında iki kelimenin birleşiminden oluşmuştur.Yani doğadan gelen tedavi.

Fizyoterapinin amacı ise fiziksel kısıtlamaları ortadan kaldırma,kaldırılmıyorsa en aza indirebilme ya da var olan potansiyeli arttırmaya yönelik insan vücudu üstünde araştırma ve çalışmalar yapan Tıp biliminin alt dalıdır.En temel amacı kaliteli ve bağımsız bir hayat sürdürebilmeyi hedefler.Bu bilim dalının iki ana çalışma sahası vardır; Sahada ve Akademik fakat ikisi de birbiri ile bağlantılıdır.

 

Fizyoterapi Alanının Kökeni:

Teröpatik (tedavi edici) masaj,hidroterapi(su tedavisi) ve teröpatik egzersizler gibi günümüzde fizyoterapide kullanılan bazı tedavi ajanlarının antik çağlarda -M.Ö. 3000 yıllarında Çinliler tarafından ve M.Ö. 400 yıllarında Yunanlılar ve Romalılar tarafından – kullanıldığına inanmak zor olabilir.Fakat ne kadar inanması güç olsa da fizyoterapinin asılları bu kadar eskiye dayanmaktadır.Araştırmacılar,tarih öncesi zamanlarda dahi fiziksel acıları dindirmek için sıklıkla sıcak,soğuk,su,egzersiz,masaj ve güneş ışığı uygulaması kullanıldığına dair kanıtlar bulmuşlardır.

Antik Çin,Hindistan ve Yunan’da Fizyoterapi

Teröpatik egzersizlere ait metinler,Çin’deki Taoist rahiplerden gelmiştir ve kaynakları,M.Ö. 1000’den bir süre öncesidir.Bu metinlerde,ağrı ve diğer belirtileri rahatlatabilen Cong Fu adı verilen bir egzersiz tipi açıklanmıştır.Cong Fu egzersizleri,vücuda pozisyon aldırma ve nefes alma rutinlerinden oluşmaktadır.Çok az hareket içermektedir ve modern egzersiz anlayışlarıyla ilişkili değildirler.Hindistan’da Antik Hindular da kronik romatizma(artrit)  tedavisi için egzersiz olarak vücuda belli pozisyon aldırma tipleri uygulamıştır.

Daha sonraları M.Ö 500 yıllarında antik Yunan’da Herodicus adlı bir Yunan hekimi,Ars Gymnastica veya Jimnastik Sanatı adlı detaylı bir egzersizler sistemi hakkında yazmıştır.Herodicus jimnastik egzersizleri kendi sağlık problemlerine yönelik olarak denemiştir.Febril durumları güreş,yürüme ve masaj olarak kullanarak tedavi edildiğine inanıyordu.Herodicus zamanında Yunanlılar güreş,uzun mesafe yürüme,halter kullanmak ya da bozuk yollarda atlar tarafından çekilen at arabalarında yolculuk gibi egzersizler yapıyordu.

M.Ö. 400 yıllarında tıbbın babası diye tasvir edilen Hipokrat egzersiz kullanımı ile kas güçlendirmenin değerinin farkına varmıştır.Hipokrat,zamanının hastalarına teröpatik egzersizler öneren ilk hekimiydi.çünkü inaktivite nedenli kas,ligament ve kemik atrofisi prensibini anlamıştır.Rehabilitasyon tedavileri bakımından Hipokrat,ligament yırtıklarından ve çıkıklardan sonra sürtünmenin kullanımına ilişkin yazılar yazmıştır ve sindirimi iyileştirmek ve nezleleri rahatlatmak için abdominal yoğurma masajı ve göğüse elle vurulaarak yapılan masajı önermiştir.

Bu Alanda Ne Tür Kişiler Çalışabilir:

  • Kişide empati yeteneği yüksel olmalı,fiziksel ve ruhsal dayanıklılığı olmalı.
  • Kendini mesleğe hazır hissetmeli ve fizik tedavi alanını sevmeli amaçlarını bilmeli.
  • Kişinin hasta gruplarını bilmeden ve sevmeden bu işe girmesi kendisini de hastaları da mağdur edebilir.
  • Gelişmeye ve yeniliklere açık olmalı.
  • Fizik tedavi alanı multidisipliner bir yaklaşım içerir yani sadece fizik tedavi eğitimi alan insanların değil birçok meslek grubunun(Fizyoterapi teknikeri,Fizyoterapist,İş Uğraşı Terapisti,İUT Teknikeri,Dil ve Konuşma Terapisti…) kordineli çalıştığı bir iş bölümüdür.Bu meslek gruplarını bilmeli ve hangisinde olmak istediğini bilmelidir.
  • Multidisipliner yaklaşıma açık olmalı ve ekip çalışmalarına yatkın olmalıdır.
  • Birinci madde de bahsettiğimiz gibi dayanıklılık isteyen bir meslek grubudur hem sahada hem akademik yönünde yorucu ama sevilen bir meslek alanı olduğunda bir o kadar da keyiflidir.Lütfen seçim yaparken sevdiğiniz alan olmasına dikkat edin.

Fizik tedavi ekibinde yer alan meslek grupları için tıklayın.

“Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın.”

Confucius

Daha detaylı incelemeler için:

Fizik Tedavi (vikipedi)

Süleyman Demirel Üniversitesi

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası