Take a fresh look at your lifestyle.

Nörolojik Hastalıklar ve Fizyoterapi – Nörolojik Hastalıklar Belirtileri

0

Nörolojik hastalıklar, fiziksel, psikolojik, mental ve sosyal olarak negatif sonuçlar yaratan ve büyük oranda işlevsel kısıtlılıklara yol açarak yaşam kalitesini bozan, sinir sisteminin kronik hastalıklardır. Nörolojik hastalığı olan ya da nörolojik bozukluğa yol açan herhangi bir hastalık veya tramva geçiren kişilerde kaba-ince motor hareketlerinde, konuşma, yürüme ve diğer günlük yaşam aktivitelerinde problemler görülmektedir. Uzun süreli tedaviler gerektiren nörolojik hastalıklarda uygulanan nörolojik rehabilitasyon multidisipliner bir yaklaşımla verilmelidir. Tedavinin başarıya ulaşması, hastanın tedavi sırasında verilen nörorehabilitasyon yaklaşımlarına kendi gündelik yaşamında da devam ettirebilmesine bağlıdır. Nörorehabilitasyon, sinir sistemindeki hasarın iyileşmesine yardımcı olmayı amaçlayan, mevcut fonksiyonel problemleri en aza indirecek tedavi yöntemlerini ya da kompanse edici yöntemleri kullanan çok boyutlu tıbbi bir süreçtir.
Nörolojik hastalıklar şu şekilde gruplara ayrılır.

  • Merkezi Sinir Sistemi(MSS) Hastalıkları: Parkinson Hastalığı, Multiple Skleroz(MS),Alzheimer Hastalığı, Kafa Travmaları, İnme(SVO).
  • Spinal Kord Hastalıkları: Amiyotrofik Lateral Skleroz, Gullian Barre Sendromu, Spinal kord yaralanmaları.

Pediatrik Nörolojik Hastalıklar: Sipina Bifida, Serebral palsy.

spina bifida

serebral palsy hastası bir çocuk.

  • Periferik Sinir Sistemi Hastalıkları: Periferik nöropatiler, Refleks sempatik distrofi, Periferik sinir travmaları.
nörolojik-hastalık

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası