Take a fresh look at your lifestyle.

Ortez Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

0

Ortez Nedir;

Ortez: Vücuda, dışarıdan uygulanan ve bu uygulama ile nöromuskuler ve iskelet sistemlerine ait yapısal ve fonksiyonel özellikleri yerine koymaya yarayan cihazlardır. Bir başka deyişle hastalıklar nedeni ile ortaya çıkan deformite, fonksiyon kaybını önlemek ve hastalığa maruz kalan vücut bölümünün fonksiyonlarını arttırmaya yönelik olarak kullanılan metal, deri, plastik gibi malzemeden yapılan desteklerdir.

Ortezler farklı özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Bunlar temel olarak fonksiyonlarına göre, anatomik bölgeye göre ve kullanım amaçlarına göredir. fonksiyonel olarak statik, dinamik ya da progresif ortezler; anatomik olarak üst ekstremite ortezleri, alt ekstremite ortezleri ve gövde ortezleri; kullanım amaçlarına göre immobilize edici, harekete yardımcı, destekleyici, düzeltici, koruyucu ortezler olmak üzere farklı şekillerde sınıflandırılmaktatır.

Statik Ortez Nedir:

Uygulandığı anatomik bölgede hareketi engelleyerek tedaviye katkı sağlayan ortezlerdir.

Dİnamik Ortez Nedir:

Hareket kaybının ortaya çıktığı durumlarda dışarıdan ek mekanizmalar yardımı ile hedef anatomik bölgede hareket oluşumuna katkı sağlayan ortezlerdir.

Progresif Ortez:

Hastalığın doğal seyri sırasında görülen değişiklikler veya engellilik durumundaki değişikliklere farklı biyomekanik özelliklerle adapte edilebilen ortezlerdir.

İmmobilize Edici Ortez:

Hareketle birlikte ortaya çıkan istenmeyen ağrı, instabilite, engellilik durumunun artışının önüne geçilmesi amacı ile kullanılan ortezlerdir. Genel olarak travma sonrası kırık ve yumuşak doku yaralanmalarında erkekn dönemde veya kronik hastalıklarda ağrıyı azaltmak amacı ile kullanılır.

Harekete Yardımcı Ortez

Genelde travma sonrası görülen ve eklem hareket kaybı ile sonuçlanan durumlarda özellikle periferik sinir yaralanmaları gibi eklem çevresi kas tonusunun korunması ve antagonist kas yardımı ile hareket edilmesi amacı ile kullanılan ortezlerdir.

Destekleyici Ortez Nedir:

Muhtemel kalıcı kas zayıflıklarında gelişebilecek deformitelerin önlenmesi amacı ile statik ortez uygulamları olarak bahsedilebilir.

Koruyucu Ortez Nedir:

HAstanın ekstremiteye yönelik girişimler sonrası ek olarak ekstremiteyi korumak amacı ile kullanılan ortezlerdir.

İdeal Ortezin Özellikleri

 • Kolay tamir edilebilir olmalı
 • Uygulanan vücut kısmına tam uyum sağlamalı
 • Kullanım periyodu iyi tanımlanmış olmalı
 • Var olan patolojiye uygun olmalı
 • İstenen amaç doğrultusunda etki etmeli
 • Fonksiyonel olmalı
 • Hafif olmalı
 • Kolay uygulanabilir olmalı(takma-çıkarma)
 • Ekonomik olmalı
 • Üreticiye ulaşım kolay olmalı
 • Dayanıklı, sağlam olmalı
 • Cildi tahriş etmemeli

Ortotist Ve Prostetist Kimdir? Ne İş Yapar?

ortez nedir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası