Take a fresh look at your lifestyle.

Ortotist ve Prostetist Kimdir?Ne İş Yapar?

0

Ortotist ve Prostetist Nedir,Kime Denir?

Ortotist ve prostetistler rehabilitasyon ekibinde müthiş önemli bir yere sahiptir. Pek çok alanda uzmanlığı olan doktorlarla(ortopedi, fiziksel tıp vs) ve hem fizyoterapist hem de ergoterapistlerle birlikte çalışırlar.

A.B.D. Çalışma Bakanlığı verilerine göre “ortotistler ve prostetistler,uzuvların engelli olan ya da omurilik sorunları yaşayan hastalar için ortopedik ve prostetik cihazlar hazırlayıp geliştirebilirler”(buna bir uzvun kısmi ya da tam kaybı da dahil olmak üzere).Sertifikalı ortotistler uzman doktor tarafından reçeteyle belirtilen ortezleri(vücuda takılan yardımcı cihaz) tasarlar,hazırlar ve hastanın üzerinde uygulamasını yapar.Ortezler arasından ateller,splintler,boyunluklar ve korseler vardır.Sertifikalı prostetistler ise uzuvlarını kısmi ya da tamamen kaybetmiş hastalar için protezler tasarlar,hazırlar ve hastanın üzerinde uygular.

Hem prostetistler hem de ortotistler hastanın kaydettiği ilerlemeye göre protezlerde ya da ortezlerde gerekiyorsa değişiklik yapabilir,hastalara bu yardımcı aletlerin bakımı ve kullanımı hakkında bilgiler verir.Tabi ki asıl öğreteceği aletlerin bakımıdır aletlerin kullanımı ve hasta eğitimi fizyoterapistler ve ergoterapistler tarafından verilir.

Ortotist ve Prostetist Şu Alanlarda Çalışabilir;

  • Özel hastanelerde
  • Kamu hastanelerinde
  • Özel labaratuvarlarda
  • Kamu labaratuvarlarında
  • Ortez&Protez Uygulama merkezlerinde
  • Medikal cihaz üreten firmalarda
  • Kendi açtıkları ortez-protez merkezleri
  • Ortez-Protez önlisans ve lisans programlarında öğretim elemanı olarak olarak çalışabilirler.

Ortotist ve Prostetist Olmak İçin Ne Yapmalı?

Ortotist ve prostetist olabilmek için öncelikle lisans Ortez ve Protez bölümünden başarı ile mezun olmak gereklidir. Bu bölümün taban puanları kontejan bilgileri ve önceki yıllarda kaç öğrenciyi kaç sıralama ile aldığını takip etmek için; YOKATLAS tercih sihirbazından faydalanabilirsiniz. Tercih sihirbazı bölümünden Lisans Tercih Sihirbazı seçeneğine giriş yapıp puan türü olarak SAY seçiniz ve arama kısmına Ortez ve Protez yazmanız yeterli olacaktır önünüze açılacak listeye göre kendinize bir klavuz oluşturabilirsiniz.

Ortez ve Protez Uzmanı Maaşları

Ortotist ve Prostetist maaşları hakkında elimizde kesin bir bilgi olmamasına Ortez-Protez firmalarına danışıp aldığımız bilgiler neticesinde bu rakamların;

2.000TL7.000TL arasında değişkenlik gösterdiğini gözlemledik. Etik kuralları gereği firmaların ismini gizli tutmaktayız.

Bu fiyatların kamu sektörlerinde ise 2.600TL3.000TL arası olduğu duyumunu aldık eğer sizlerinde bir bilgisi varsa bize yorumlar kısmında belirtmeyi ve düzeltmemizi sağlayabilirsiniz.

Bu meslek 8-5 çalışma prensibine ve hafta sonu tatiline sahiptir. Alınacak ücretlerle, mesleğin içeriği ile mukayese ederek bu alana ilginiz varsa değerlendirebilirsiniz. Size bilgi aktarabildiysek ne mutlu bize.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası