Take a fresh look at your lifestyle.

TENS Nedir? Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu

0

Tens Nedir ? Sorusunu sorduğumuzda öncelikli olarak aklımıza gelmesi gereken TENS‘in bir elektroterapi modalitesi olduğudur. Peki bu tens nedir ne tür hastalarda hangi amaçlarla kullanılır, gelin inceleyelim.

Tens (Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu) en temel amacı olarak ağrıya yönelik uygulanır. Bu ağrıyı baskılama mekanizmasına geçmeden önce TENS‘in tarihçesine biraz bakalım.

Modern tens cihazlarına öncülük eden ilk stimülatörler 1900’lerin başında ABD’de Elecreat adıyla kullanılmaktaydı. Kanadalı fizyolog Melzack ve Wall 1965’te “Kapı Kontrol Teorisi” üzerine önemli bir çalışma yayınlamışlardır.

Wall-Melzack

TENS’İN TANIMI NEDİR

TENS, kronik veya akut dönem içerisinde olan hastalarda analjezi yani ağrıyı baskılamak amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Direkt ve düşük şiddetli bir akımdır. Duyu sinirlerini stimüle ederek ağrının merkezi sinir sistemine taşınmasını bloke eder (kapı kontrol teorisi).

ÖZELLİKLERİ NEDİR

 • Dalga Formu: Simetrik, asimetrik veya dengeli bifaziktir.
 • Atım Süresi: 50-400μs Eğer ki 150μs’den az ise kısa fazla ise uzun tens olarak nitelendirilir.
 • Atım Frekansı: 1-200 Hz arasındadır. 10Hz’den az ise düşük, 80Hz’den çok ise yüksek olarak nitelendirilir.
 • Akım Şiddeti: 0,1-120mA aralığında bir akım şiddetine sahip diyebiliriz. Hasta açısından rahat ve tolere edilebilir bir uygulamadır, istisnai hastalar hariç diyebiliriz bazı hastalarda aşırı hassasiyet mevcut olabilir.

FİZYOLOJİK ÖZELLİKLERİ:

 • Tens, Depolarize edilen sinir lifi seçimi: Duyu, motor ve nosiseptif. Atım süresi, frekans ve akım yüksekliğini ayarlayarak periferal sinir lifi tiplerinden biri veya birkaçı depolarize edilebilir.
 • Ağrı modülasyonunda seçilen mekanizma yani Kapı Kontrol ve Opoid Sistem.
 • Birkaç dakika veya birkaç saat içerisinde analjezik etkinin başlaması (hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir).
 • Başlayan ağrı kesici etkinin süresi de yine başlama süresi gibi kesin değildir. Bir saatten az ya da birkaç saatten fazla sürebilir.

TENS’İN ETKİLERİ NEDİR

TENS’in Nöro-hormonal, nöro-fizyolojik ve kognitif sistemi, periferal olduğu kadar santral sinir sistemini de etkileyerek ağrıyı azaltmaktadır. Ağrının azalması ya da artması yönünde yapılan ayarlama (modülasyon) kapı-kontrol teorisi sayesinde gerçekleşir. İnsan vücudunda periferal lifler 3 grupta incelenir.

1- Kalın, iletim hızları yüksek, myelinli lifler:

 • Alfa
 • Beta
 • Gama

Bu lifler dokunma ve propriosepsion (eklem ya da ekstremite de meydana gelen hareketleri algılamak) duyularını iletir.

2- Çapları 2-5 mikron biriminde, ileti hızları ise 3-15m/s olan lifler:

 • myelinli A delta lifleridir. Bu liflerin bir kısmı ağrıyı, bir kısmı ise proprioseptif reseptörlerden başlar.

3- Çapları 0,4-1,2 mikron birim, ileti hızları ise 0,5-2m/s olan lifler:

 • myelinsiz C lifleridir.

Bu yazımızda kısaca TENS Nedir ? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık, daha fazla bilgi sahibi olmak istediğiniz bir nokta olursa lütfen iletişim menüsünden ya da yorumlardan bize bildirmeyi unutmayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası